behsouz
17 اسفند 1401 - 10:22

اجرای طرح بهینه سازی مصرف گاز برای همه هتل‌های کشور

مشهد ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: طرح بهینه سازی مصرف گاز برای همه هتل‌های کشور با تمهیدات لازم، انجام شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر شالبافیان شامگاه سه شنبه در نشست هم‌اندیشی رؤسای تشکل‌های هتلداری سراسر کشور در مشهد مقدس اظهار کرد: بدنبال پیگیری وزیر و درخواست از وزرات نفت طرح بهینه سازی مصرف گاز در ۳۳ هتل کشور اجرا شد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: خوشبختانه با اجرای طرح بهینه سازی مصرف گاز میزان انرژی در هتل‌های کشور طی ۲ ماه بین ۱۶ تا ۲۰ درصد کاهش یافت.

وی در ادامه بیان کرد: در موضوع حامل‌های انرژی هم با توجه به اینکه حوزه گردشگری این امکان را پیدا می‌کند که حامل‌های انرژی خاص را داشته باشد، در این خصوص پیگیری در حال انجام است.

شالبافیان همچنین با بیان اینکه هفته گذشته بخش اول تسهیلات هتلداران در قالب تبصره ۱۸ ابلاغ شد، افزود: معرفی پروژه‌ها به بانک‌های عامل در این قالب به زودی آغاز می‌شود.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: تا قبل از این در ماده ۸ قانون توسعه ایرانگردی و جهانگردی حوزه گردشگری صنعت حساب می‌شد، در قانون بودجه ۱۴۰۰ برای اولین بار، تعرفه گاز هتل‌داران مستثنی و مشخص شد و در پیشنهاد بودجه ۱۴۰۲ هم تعرفه گاز صنعت هتل‌داری اعلام و در مجلس شورای اسلامی نیز تصویب شد.

وی با بیان اینکه در ایام نوروز سال آینده افزایش تعرفه اقامت نخواهیم داشت، بیان کرد: با توجه به اینکه نرخ اقامت مصوب در مهر ماه انجام شده برای سال جدید افزایش نرخ اعمال نمی‌شود حتی برخی هتل‌داران ارائه تخفیف را هم در تعطیلات پیش رو خواهند داشت.

شالبافیان با بیان اینکه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری کشور ناکافی است، گفت: سرمایه جایی می‌رود که بتواند بازده داشته باشد و اگرچه حوزه گردشگری ما بکر و همراه با ظرفیت‌های فراوان است، یکی از مشوق‌های سرمایه گذاری می‌تواند اعطای زمین و تراکم باشد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: با مصوبه‌ای که از دولت اخذ کرده ایم برای تأسیسات گردشگری مبنای کارشناسی ارزش زمین در سال واگذاری است، این در حالی است که در گذشته سال بهره برداری مبنا بود.

وی همچنین در ادامه در خصوص استفاده از مدارس به عنوان مکانی برای اسکان در برخی استان‌ها و شهرها بیان کرد: در حال حاضر آنچه که به ستادهای خدمات سفر در هر استانی ابلاغ شده، این است که اولویت اسکان با تأسیسات رسمی گردشگری است، بر این مبنا هتل‌ها نیز یکی از ۲۶ مصداق تأسیسات گردشگری به حساب می‌آیند. البته در برخی استان و در بعضی برهه‌های سال نیاز به اسکان اضطراری و مازاد هست که با تشخیص استاندار هر استان این اماکن به مدار اسکان اضافه می‌شود.

شالبافیان تصریح کرد: در مورد ساماندهی مراکز اقامتی غیرمجاز نیز سیاست ما این است که این مراکز به مراجع قانونی برای برخورد معرفی شوند. در مورد شهر مشهد خصوصاً در یکی ۲ روز از نوروز سال پیش به دلیل استقبال ویژه مسافران اقداماتی صورت گرفت تا بتوان به مسافران به خوبی خدمت‌رسانی کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1080717